Przejdź do głównej zawartości

Metoda - DO AS I DO

Co to takiego metoda DO AS I DO? 
Ostatni wpis poświęcony był nauce za pomocą klikera (wpis tutaj ) , dzisiaj przybliżymy sobie trochę metodę równie popularną wśród szkoleniowców. Metodę która opiera się na zdolności psów do społecznego uczenia się. Dzięki tej metodzie psy uczą się nowych zachowań obserwując i naśladując swoich opiekunów. Uczenie się społeczne to pozyskiwanie informacji lub nabywanie zachowań poprzez obserwację lub interakcję z innymi osobnikami. Metoda „DO AS I DO” wykorzystuje zdolność psów do obserwacji i naśladowania zachowań, a także relacje społeczne jakie psy wytwarzają z ludźmi. W metodzie tej występuje tzw. naśladownictwo funkcjonalne, co znaczy, że pies osiąga ten sam cel i robi to w podobny do człowieka sposób mimo różnic anatomicznych. Pies może więc naśladować różne czynności człowieka, ale jednocześnie wykonywać je inną częścią ciała, na przykład pyskiem w sytuacji gdy człowiek wykonuje daną czynność dłońmi. Nazwa tej metody szkoleniowej została zaczerpnięta od nazwy protokołu do sprawdzania zdolności naśladowczych różnych zwierząt.



Trening metodą DO AS I DO składa się z trzech części:

1. nauka zasady naśladowania z wykorzystaniem znanych psu trzech zachowań.
2. generalizacja zasady naśladowania z wykorzystaniem sześciu znanych psu zachowań.
3.nauka nowych zachowań za pomocą zasady naśladowania.
W  czasie treningu pies uczy się zasady.  Komenda„ powtórz (do it)” nie jest związana z jakimś konkretnym zachowaniem lecz z nową zasadą. Komenda „ powtórz (do it)” oznacza zrób to co ja.
Przeprowadzono badania porównujące szybkość nauczenia psa nowych zachowań metodą DAID oraz metodą kształtowania (kliker):
 W nauce czynności prostych takich jak:
         dzwonienie dzwonkiem pasterskim
         włożenie łapy do hula-hop
         przewracanie butelki
Maksymalny czas na wykonanie przez psa wymaganej czynności wynosił 15 min mierzone od momentu rozpoczęcia próby do chwili wykonania przez psa danego zadania. Psy które przekroczyły ten czas były odrzucane z testu. W teście wzięło udział  15 psów z czego wszystkie zmieściły się w wymaganym czasie. Różnica, chociaż niewielka, wystąpiła w średnim czasie osiągnięcia celu czyli wykonania zadania przez psa.
 Wyniki testu:
DAID
kształtowanie     (kliker)
Ilość psów w teście
15
15
Ilość psów która wykonała zadanie w ciągu 15 min
15
15
Średni czas potrzeby do wykonania zadania (sekundy)
27,19
45,25
W drugim badaniu porównano skuteczność obu tych metod w nauce czynności złożonej:
         otworzenie szuflady
         zamknięcie szuflady
         otworzenie szafki
         zamkniecie szafki
Maksymalny czas na wykonanie przez psa wymaganej czynności wynosił 15 min mierzone od momentu rozpoczęcia próby do chwili wykonania przez psa danego zadania. Psy które przekroczyły ten czas były odrzucane z testu. W teście wzięło udział  14 psów z czego w metodzie DAID wszystkie zmieściły się w czasie 15 minut, a w metodzie klikerowej tylko 11 psów.  Bardzo duża różnica wystąpiła w średnim czasie osiągnięcia celu czyli wykonania zadania przez psa.
 Wyniki testu:
DAID
kształtowanie     (kliker)
Ilość psów w teście
14
14
Ilość psów która wykonała zadanie w ciągu 15 min
14
11
Średni czas potrzeby do wykonania zadania (sekundy)
55,71
356,18
Przeprowadzone badania porównawcze nauki nowych zachowań u psów metodą DAID i kształtowania (kliker)  ukazały bardzo dużą skuteczność metody DAID w nauce złożonych czynności.

Jak wygląda to w praktyce?


Która metoda jest lepsza?
Decydując się na szkolenie psa, nie musimy wcale wybierać jednej, konkretnej metody, możemy z każdego znanego nam sposobu wybrać to co dla naszego psa i dla nas najlepsze. Musimy też brać pod uwagę, że dla jednego psa jedna z danych metod będzie idealna, a drugiemu nie będzie wcale odpowiadała.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mowa ciała psa

Co chce Ci powiedzieć Twój pies? W ostatnich wpisać dowiadywaliśmy się co oznaczają poszczególne szczeknięcia, piśnięcia i dlaczego nasz pies się oblizuje ( kto jeszcze nie wie, odsyłamy do poprzednich postów). Dzisiaj natomiast skupimy się na postawie ciała. Psy witając się z nami lub swoimi czworonożnymi kolegami wysyłają nie tylko werbalne komunikaty, ale przede wszystkim te niewerbalne. Ułożenie pyszczka, ogona, nóg... to wszystko może pokazać nam już z daleka jakie zamiary ma pies biegnący w naszym kierunku.   Im pies bardziej pewny siebie tym większy stara się on wydawać, w przeciwieństwie do  psa uległego, który w sytuacji zagrożenia lub stresu będzie wyglądał na mniejszego. Sztywne łapy i wyprężona postawa lub wolny chód na sztywnych łapach to postawa mówiąca, że pies uważa się za najsilniejszego i jest w stanie to udowodnić. Asertywne psy rzadko jednak wdają się w walkę, taka postawa to zazwyczaj rytuał. Dopiero gdy groźba nie przyniesie efektu, może dojść do w

Habituacja

Wielu z Was pyta mnie: Co zrobić gdy mój pies ciągle szczeka na dzwoniący telefon? Co zrobić gdy mój pies boi się burzy? Co zrobić gdy mój pies szczeka na domofon? ( tak mamo, ten wpis jest dla Ciebie :) ) Wtedy odpowiadam krótko: Habituacja jest dla Ciebie :)  Habituacja jest procesem, który polega na stopniowym zanikaniu reakcji na  powtarzający się bodziec, jeśli nie niesie on żadnych istotnych informacji i jeśli nie  występują po nim żadne wzmocnienia pozytywne bądź negatywne. Na czym technika ta polega w praktyce? Jeśli podejrzewamy, że nasz lękowy pies może bać się płaczu dziecka, które wkrótce pojawi się w naszej rodzinie, możemy najpierw nagrać płacz dziecka znajomych na płytę CD. Następnie możemy puścić nagranie bardzo cicho gdy pies jest zrelaksowany lub czymś zajęty tak, by płacz ten stanowił jedynie tak zwany szum w tle. Jeśli pies jest spokojny, po wielokrotnym powtórzeniu danej sytuacji możemy postarać się podgłośnić nieco nagranie lecz tylko d