Przejdź do głównej zawartości

Mowa ciała psa

Co chce Ci powiedzieć Twój pies?

W ostatnich wpisać dowiadywaliśmy się co oznaczają poszczególne szczeknięcia, piśnięcia i dlaczego nasz pies się oblizuje ( kto jeszcze nie wie, odsyłamy do poprzednich postów). Dzisiaj natomiast skupimy się na postawie ciała.

Psy witając się z nami lub swoimi czworonożnymi kolegami wysyłają nie tylko werbalne komunikaty, ale przede wszystkim te niewerbalne. Ułożenie pyszczka, ogona, nóg... to wszystko może pokazać nam już z daleka jakie zamiary ma pies biegnący w naszym kierunku.  
Im pies bardziej pewny siebie tym większy stara się on wydawać, w przeciwieństwie do psa uległego, który w sytuacji zagrożenia lub stresu będzie wyglądał na mniejszego.


Sztywne łapy i wyprężona postawa lub wolny chód na sztywnych łapach to postawa
mówiąca, że pies uważa się za najsilniejszego i jest w stanie to udowodnić.
Asertywne psy rzadko jednak wdają się w walkę, taka postawa to zazwyczaj rytuał.
Dopiero gdy groźba nie przyniesie efektu, może dojść do walki. Gdy dwa psy
przyjmują taką postawę, a potem uznają że nie stanowią dla siebie zagrożenia,
rozpoczynają rytualne powitanie, czyli mruganie, unikanie kontaktu wzrokowego,
ustawienie się bokiem, obwąchanie.
Ciało wysunięte do przodu, łapy zebrane razem, to sygnał, który może sprowokować
atak. Pies, który spotkał drugiego czworonoga o dominującej postawie i daje mu
znać, że nie uznaje jego przywództwa. To może być jawne rzucenie wyzwania, jeśli
przeciwnik je podejmie, dojdzie do walki.

Zjeżony włos to oznaka zbliżającej się agresji wynikającej z różnych powodów np.
silnego strachu lub dominacji.
-włos zjeżony na karku i łopatkach oznacza zaniepokojenie daną sytuacją.
-włos zjeżony wzdłuż całej linii grzbietu i czasem również na ogonie to sygnał nieuniknionego ataku. Czasami wynika z lęku, ale pies może być gotów do ataku w swojej obronie.


Obniżanie ciała i przypadanie do ziemi to jawny gest podporządkowania. Może wynikać z lęku i niepewności, ale też może występować przy powitaniu, czemu towarzyszy również lizanie czy trącanie pyskiem.

Przewrócenie się na grzbiet z unikaniem kontaktu wzrokowego to najbardziej ekstremalna forma podporządkowania, wyraża lęk i informuje o uległości. Tak akcentującego swą pozycję psa, nie powinien zaatakować żaden inny osobnik. Zachowanie to pochodzi jeszcze z okresu szczenięcego.


Pies siedzący z jedną łapą uniesioną
to oznaka stresu i braku pewności siebie. Często spotykana na kursach posłuszeństwa, gdy opiekun oddala się, wydając komendę „zostań”.

Pies przewracający się na grzbiet pocierający łopatkami o ziemię oznacza stan głębokiego zadowolenia i występuje zazwyczaj w trakcie lub po bardzo przyjemnym wydarzeniu.


Pies przypadający do ziemi
, z przednimi łapami wyprostowanymi i wyciągniętymi do przodu, z zadem i ogonem uniesionym to najbardziej charakterystyczny sygnał zapraszający do zabawy. Zazwyczaj następuje po nim ucieczka, mająca zachęcić towarzysza do pogoni. Jest to także znak, że wszystko co się po nim dzieje (również warczenie i obnażanie kłów) to tylko zabawa. Psu w zabawie należy pozwolić warczeć.


A Ty potrafisz już rozmawiać ze swoim psem?

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Habituacja

Wielu z Was pyta mnie: Co zrobić gdy mój pies ciągle szczeka na dzwoniący telefon? Co zrobić gdy mój pies boi się burzy? Co zrobić gdy mój pies szczeka na domofon? ( tak mamo, ten wpis jest dla Ciebie :) ) Wtedy odpowiadam krótko: Habituacja jest dla Ciebie :)  Habituacja jest procesem, który polega na stopniowym zanikaniu reakcji na  powtarzający się bodziec, jeśli nie niesie on żadnych istotnych informacji i jeśli nie  występują po nim żadne wzmocnienia pozytywne bądź negatywne. Na czym technika ta polega w praktyce? Jeśli podejrzewamy, że nasz lękowy pies może bać się płaczu dziecka, które wkrótce pojawi się w naszej rodzinie, możemy najpierw nagrać płacz dziecka znajomych na płytę CD. Następnie możemy puścić nagranie bardzo cicho gdy pies jest zrelaksowany lub czymś zajęty tak, by płacz ten stanowił jedynie tak zwany szum w tle. Jeśli pies jest spokojny, po wielokrotnym powtórzeniu danej sytuacji możemy postarać się podgłośnić nieco nagranie lecz tylko d

Metoda - DO AS I DO

Co to takiego metoda DO AS I DO?  Ostatni wpis poświęcony był nauce za pomocą klikera (wpis tutaj  ) , dzisiaj przybliżymy sobie trochę metodę równie popularną wśród szkoleniowców. Metodę która opiera się na zdolności psów do społecznego uczenia się. Dzięki tej metodzie psy uczą się nowych zachowań obserwując i naśladując swoich opiekunów. Uczenie się społeczne to pozyskiwanie informacji lub nabywanie zachowań poprzez obserwację lub interakcję z innymi osobnikami. Metoda „DO AS I DO” wykorzystuje zdolność psów do obserwacji i naśladowania zachowań, a także relacje społeczne jakie psy wytwarzają z ludźmi. W metodzie tej występuje tzw. naśladownictwo funkcjonalne, co znaczy, że pies osiąga ten sam cel i robi to w podobny do człowieka sposób mimo różnic anatomicznych. Pies może więc naśladować różne czynności człowieka, ale jednocześnie wykonywać je inną częścią ciała, na przykład pyskiem w sytuacji gdy człowiek wykonuje daną czynność dłońmi. Nazwa tej metody szkoleniowej została zacze